Medzi tepelnoizolačnými materiálmi je jeden materiál, ktorý je veľmi nepríjemný na dotyk. Ide o dobre známu minerálnu vlnu, ktorú všetci asi poznáme skôr pod názvom sklená vata. Jej hlavnou funkciou nie je, aby bola príjemná na dotyk, ale aby plnila náročné tepelnoizolačné parametre. A túto funkciu plní naozaj dokonale. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, ide o prírodný materiál. Zmes piesku a recyklovaného skla roztavená pri extrémne vysokých teplotách sa následne premieňa na dlhé tenké vlákna, ktoré uložením vedľa seba vytvárajú finálny izolačný materiál. Súčasná sklená vata Taloa má príjemný prírodný vzhľad vďaka farbe spojiva a neobsahuje žiadne umelé farbivá. Tak ako aj iné materiály určené na zateplenie stavieb má sklená vata svoje výhody a nevýhody.
Medzi výhody sklenej vaty patrí jednoduchá manipulácia. Ide o pomerne ľahký materiál, ktorý môžeme vhodným nožom rezať na požadované dlhé pláty, ktoré vkladáme do pripravených priestorov. Vyznačuje sa aj širokou ponukou sortimentu, takže klienti si môžu vyberať sklenú vatu rôznych parametrov a rôznej hrúbky plátov. Ide o veľmi pružný materiál, čo je v niektorých prípadoch výhodou. Dnes sú kladené veľké nároky aj na požiarne vlastnosti tepelnoizolačných materiálov, čo sklená vata spĺňa dokonale. Je nehorľavá, vodeodolná a odolná voči chemickým látkam.
No mnohí nemajú kladný vzťah k sklenej vate hlavne z dôvodu, že ide o zdravotne závadný materiál. Pri práci s ňou sa uvoľňujú sklené vlákna, ktoré dráždia dýchacie ústrojenstvo, a preto sa pri práci s týmto materiálom používajú ochranné prostriedky horných dýchacích ciest. Komplikované je aj rezanie v šikmom smere. Súvisí to so štruktúrou tohto materiálu, ktorý je tvorený pozdĺžnymi vláknami, ktoré sú husto uložené vedľa seba. No vďaka svojej pružnosti je sklená vata vhodná aj na miesta, kde by ste iné materiály použili iba veľmi ťažko.