Francúzske daňové úrady nariadili spoločnosti, aby zaplatila 1,1 miliardy EUR (1,3 miliardy USD) z daní z príjmov, ktoré by mali byť rezervované vo Francúzsku.
Spoločnosť Google však uviedla, že jej príjmy od francúzskych inzerentov oprávnene patrili jej dcérskej spoločnosti v Írsku, ktorá podpísala sporné zmluvy o predaji reklamy, a preto by tam mala byť daň zaplatená.
V stredu sa Parížsky správny súd dohodol so spoločnosťou, čím zrušil predchádzajúce daňové rozhodnutie. Prítomnosť spoločnosti vo Francúzsku nepostačuje na to, aby sa zaručila daňová povinnosť reklamnej činnosti. Francúzsky daňový úrad uviedol, že sa proti nemu odvolal.
Rozhodnutie je dobrou správou pre spoločnosť: Aj keď bude stále musieť platiť dane z príjmov v Írsku, írska daňová sadzba na zisky spoločností je oveľa nižšia ako vo Francúzsku.
Prišli hodiny pred príchodom amerického prezidenta Donalda Trumpa do Paríža, aby oslávili štátny sviatok francúzskeho dňa Bastille.
Trumpova administratíva obvinila európskych regulátorov a daňové úrady z toho, že sú anti-U.S podniky, zatiaľ čo úradníci Európskej únie hovoria, že chcú, aby sa podniky riadili zákonom.
Problémy spoločnosti Google s francúzskymi daňovými úradmi začali v júni 2016, keď polícia vpadla do parížskej pobočky spoločnosti, aby využila počítačové záznamy o svojich obchodných rokovaniach.
Španielski daňoví úradníci za pár týždňov prepustili dve kancelárie v Madride, ktoré patria spoločnosti.
Hoci spoločnosť Google spochybnila francúzske daňové rozhodnutie, v minulosti sa dohodla na zaplatení 130 miliónov GBP (186 miliónov USD) pri urovnaní pohľadávky za 10 rokov dane z príjmov.
Najväčšou európskou výzvou pre daňovú stratégiu americkej spoločnosti je však rozhodnutie Európskej komisie z augusta 2016, podľa ktorého spoločnosť Apple dlhovala približne 13 mld. EUR (14,5 mld. USD). Nariadila írskej vláde, aby vybrala daň – ale vzniesla možnosť, že iná E.U. členské štáty môžu mať nárok na niektoré daňové príjmy.