Fakt, že Nemecko sa za vlády Hitlera hospodársky pozviechalo, je opradený mnohými polopravdami a lžami. Napríklad veľká výstavba diaľnic za Hitlerovej vlády – projekty, ktoré boli vypracované dávno pred Hitlerovým chopením sa moci, Hitler iba ,,zasponzoroval“. Ako je možné, že nikto pred Hitlerom nebol schopný zafinancovať vypracované projekty? To bol Hitler taký génius, taký dobrý štátnik, ekonóm? Pre odpoveď nemusíme chodiť ďaleko: nie a nie. Nebol génius, ani dobrý štátnik či ekonóm. Bol dobrý rečník a manipulátor, ale to nestačilo na to, aby sa pádu krajiny pod vedením takéhoto človeka dalo vyhnúť. Nemecko sa totižto hospodársky pozviechalo vďaka zbrojeniu – s vojnou či bez: pád Nemecka bol nevyhnutný:
ü ak by Nemecko na nikoho nebolo zaútočilo, vynímajúc obsadenie Francúzskom ovládaných nemeckých území Sárska a Porýnia, nebolo by došlo k vojne, ktorá zapríčinila pád Nemecka
ü keby však nebolo došlo k vojne, rastúca nemecká ekonomika, stojaca od nástupu Hitlera takmer výhradne na zbrojárskom priemysle (1933: výroba prvých tankov; 1936: zavedenie všeobecnej brannej povinnosti…) by začala stagnovať, a krátko na to by sa bola zrútila – s pádom ekonomiky sa rúti štát – Nemci by sa opäť ocitli na dne. Práve obsadením Československa a útokom na Poľsko Hitler odďaľoval nástup hospodárskej krízy.
Dobrý príklad: Sovietsky zväz
Ekonomika a hospodárstvo Sovietskeho zväzu je často spájaná z nepravdami a lžami, ktorým sa ľahko verí, vzhľadom na to, že Sovietsky zväz sa nakoniec ekonomicky zrútil.
Na prelome rokov 1922 a 1923 sa skončila zničujúca občianska vojna v Rusku: dôsledkom vojny budúci Sovietsky zväz stratil
· 13 miliónov umrevších obyvateľov
· 2 milióny emigruvších dôstojníkov, inteligentov a ich rodinných príslušníkov
· 1 milión zahynuvších vojakov Robotnícko-roľníckej Červenej armády
Produkcia ruského/sovietskeho priemyslu predstavovala po skončení vojny iba 10% – 20% produkcie z roku 1913…
Ak je pravda všetko, čo sa dnes vo všeobecnosti tvrdí o ekonomike tohto socialistického štátu, ako je možné, že ekonomicky a demograficky tak zdevastovaný štátny útvar sa dokázal do roku 1941 schopiť natoľko, že bol schopný premôcť Nemeckú ríšu? Veď 75%!všetkých strát vojskových síl utŕžilo Nemecko práve vo vojne so Sovietskym zväzom.
Sovietsky zväz bol, napriek všetkému, ekonomickým gigantom, čo potvrdil skutočnosťou, že prežil najničivejšiu vojnu v dejinách ľudstva + túto vojnu vyhral. V čom je teda tajomstvo zmieneného paradoxu? Prispôsobivosť. ZSSR zaspal: po Stalinovi sa striedali tajomníci ÚV KSSZ, ministri, komisári, no všetci (až na Gorbačova, ktorý však bol iba posledným klincom do rakvy) sa slepo držali marxisticko-leninskej filozofie – a čo bolo najhoršie, i v oblasti ekonomiky => trvalo však 40 rokov, kým nástojenie na tejto filozofii pochovalo voľakedy silný Sovietsky zväz – pád Sovietskeho zväzu bol teda, z ekonomického pohľadu, zbytočný a odvrátiteľný.