Ak patríte medzi ľudí, ktorí majú problémy s kotlami na drevo, skúste si prečítať nasledujúce riadky a zrejme vám dajú odpovede na vaše otázky alebo problémy. V skutočnosti totižto zistíte, že majoritná časť týchto ťažkostí je riešiteľná pomerne jednoduchými opatreniami. Informovanosť v tejto oblasti totižto býva často sprevádzaná marketingovým podtónom a neraz narazíte na motto – kúpte si kotol od nás a s kúrením už nebudete mať problém. Pozrime sa teda nato, s čím bojujú kotly na drevo.
Kotly na drevo a niekoľko užitočných rád
Kotly na drevo a ich kvalita je jedna strana minca. To, že kvalitnejšie zariadenia uspokoja vaše potreby na vyššej úrovni samozrejme nijako nespochybňujeme, no samotný kotol je jedným komponentom celého systému. Dôležité faktory sú následne aj odborná inštalácia zariadenia a jeho spôsob používania.
Ďalším parametrom pri výbere v oblasti kotlov na drevo je výber výkonu. Ísť do predajne s tým, že niekto vám určite dokonale poradí, môže byť miernym hazardom. Dotyčný totižto u vás v dome nikdy nebol, okamžite nevie z čoho a ako je vaša nehnuteľnosť postavená. Počítajte preto s tým, že ak vám bude chcieť predajca najlepšie poradiť, bude sa musieť veľa pýtať. Len tak vie spočítať určité údaje a odporučiť vám zariadenie, ktoré bude ideálne aj z hľadiska energetickej náročnosti. Ak chcete totižto vykurovať lacno, musíte si kotol zvoliť čo najpresnejšie tak, aby mal najnižšiu spotrebu.
Ekonomickou otázkou v oblasti kotlov na drevo je taktiež tepelná strata objektu. Vypočítať ju budete vedieť aj svojpomocne a na internete nie je problém nájsť niekoľko užitočných návodov. Ak tomuto nedôverujete, môžete sa tiež obrátiť napríklad na projektanta TZB. Záručné podmienky kotlov totiž hovoria o tom, že každý vlastník je zodpovedný za výber správneho výkonu sám.
Príťažou pre rodinné peňaženky môže byť taktiež fakt, že kotly na drevo sú prisilné, no pracujú na minimálnom výkone. Riešením problému môže byť inštalácia akumulačnej nádrže, kde sa bude akumulovať prebytočné teplo. Kotol následne bude môcť bežať na výkone pre neho prijateľnom.
Ďalším problémom je vlhkosť spaľovaného paliva. Tejto skutočnosti sa dá vyhnúť pomerne ľahko a stačí zistiť odporúčanú vlhkosť zo strany výrobcu. Väčšina kotlov na drevo akceptuje maximálnu prípustnú vlhkosť do 20-25%.
Ďalšie zaujímavé informácie o danej problematike nájdete na internetovej stránke http://vykurovanie24.sk/.