Na začiatku sa zamestnanie môže zdať oproti podnikaniu tou ľahšou, rýchlejšou a zaručenejšou cestou k dosiahnutiu zisku a minimálne strate. Na druhej strane sme však iba akousi súčasťou, nástrojom pre podnik, ktorý sme nevytvorili my, len sme vdační za to, že nás zamestnal. V takom prípade zasa rozmýšľame opačne a to, že sme sa cestou budovania určitej formy podnikania mali pustiť i my. Ale takéto úvahy nie sú pravidlom. Niekomu vyhovuje pracovať a fakt, že by riadil podnik si ani nechce predstaviť. Myslím si, že nie každý je vhodný k riadeniu podniku a naopak, nie každý je vhodný k manuálnej práci. Aj napriek tomu sa však v článku zameriam na túto vec z pohľadu celku a spoločne pouvažujeme, aká cesta by bola pre ľudí začínajúcich kariéru zrejme najvýhodnejšia.
• Na začiatok štúdium + práca
Otázka týkajúca sa smeru kariéry môže prísť i neskôr, ale predovšetkým by mala začať vo veku 18 – 25 rokov. Podľa prieskumu opýtaných v tejto vekovej kategorii 73 % uviedlo, že peniaze získavajú vlastným úsilím. Z toho približne polovica ako zamestnanci a druhá polovica si privyrába popri štúdiu. Čiže podľa toho je iba cca 15 % opýtaných osôb študujúcich bez príjmu či akejkoľvek práce a navyše treba dodať, že i samotné štúdium stojí nekresťanský peniaz.
• Naše záujmy verzus trh práce
Slovensko je ideálnym príkladom toho, ako ľudí od štúdia okrem vysokých poplatkov za štúdium odrádza i fakt, že až na pár veľkých miest sú dostupné prevažne monotónne pracovné pozície, ku ktorým je treba akurát stredné odborné vzdelanie. Ak človek vidí, že okolo neho prijímajú nových zamestnanov prevažne len fabriky, automobilky, či nejaké brigády, nevidí zmysel študovať odbor, s ktorým nenájde uplatnenie, respektíve uplatnenie si môže nájsť, ale asi to bude ťažký boj o jedno pracovné miesto medzi stovkou uchádzačov. Aj napriek tomu že sa to zdá nemožné, by sme si však mali od srdca a skutočne premyslieť, aký odbor by nás študovať relatívne bavil a v ktorom by sme mohli nájsť približné vhodné uplatnenie. Skrátka myslieť do budúcna v rámci možností.
• Podnikanie?
Tak táto otázka je ťažká hlavne v prípade, ak je človek z priemerných, skromných pomerov a doteraz dokopy takmer nič nezarobil. Do podnikania je totiž potrebné vložiť dosť vysoký kapitál. Ak však vyštudoval, no popritom brigádoval a odkladal peniaze /ak je to vôbec možné/, plus si po škole nájde na určitú dobu zamestnanie a ešte mu pomôžu rodičia, k tejto činnosti sa môže ako – tak priblížiť. Ale nie je to len o peniazoch, musí v hlave nosiť aj určitý funkčný plán. Napriek tomu relatívne dosť /45 %/ z opýtaných mladých ľudí uviedlo, že právo podnikanie je ich budúcou cestou.