Žijeme v podnebí, kde sa striedajú ročné obdobia a kolíšu teploty, v zimnom období klesajú na mínusové hodnoty a v lete zasa vystupujú aj na 35 °C, a to sú veľké rozdiely, ktoré majú neblahý vplyv na materiály, z ktorých sú vyrobené štvorkolesové „tátoše“. Cesty sa navyše v zimnom období posypávajú soľou a štrkom, ktoré ak sa dostanú do kontaktu s karosériou automobilu, spôsobujú jej koróziu. Tá je postrachom vodičov, pretože nielen že vozidlu uberá na vzhľade, ale jeho cena sa znižuje hlavne pri snahe predať ho. Existujú však spôsoby, ako tomu predísť a zabrániť korózii, aby sa do vášho auta „zahryzla“.
Niekoľko typov pre vás máme
- Mnoho vodičov zanedbáva čistenie a umývanie celého vozidla, ktoré je dôležité hlavne v období posypu ciest soľou, ktorá sa na podvozok a karosériu nalepí, ak sa neodstráni včas, tak jej vlhkosť pomôže aktivovať sa, a tým začne korodovať. Rada je teda jednoduchá: ak sa tomu chcete vyhnúť, dajte si tú námahu a pravidelne a dôkladne umývajte celé auto, od podvozka až po strechu. Bonusom je, ak použijete kvalitný autošampón, ktorý je určený na karosérie. Keďže obsahuje vosk, tak zároveň ochráni aj lak.
- Ak je to možné, je vhodné auto parkovať v teplom a uzavretom priestore, pretože je tak chránené pred vplyvom vonkajších poveternostných podmienok, hlavne vlhkosti. V zime si po každej jazde skontrolujte, či sa medzi brzdami a kolesami nenachádzajú zvyšky snehu. Ak áno, odstráňte ho, pretože je zmiešaný s množstvom posypovej soli.
- Dnes sú na trhu dostupné rôzne prostriedky na elimináciu škodlivých vplyvov, napríklad emulzie, ktoré ak sa aplikujú na podvozok, vytvoria na nej nepriepustnú ochrannú vrstvu. Výbornou alternatívou sú plastové kryty nad kolesá, ak ich ešte nemáte, tak je načase si ich namontovať. Ochránia blatníky. Zásterky za kolesami by mali byť samozrejmosťou, zabránia aj znečisteniu prahov predných dverí.
Ak sa budete držať týchto rád, vaša radosť z pekného automobilu bude trvať dlhšie a pokles jeho celkovej hodnoty nebude taký výrazný.